Eπίσκεψη της Πυροσβεστικής στο Γυμνάσιο

Πυροσβεστική: μια υπηρεσία, πολλές αρμοδιότητες. Ένα πυροσβεστικό όχημα δε σβήνει μόνο φωτιές, δεν έχει μόνο μάνικες για νερό. Είναι στην πραγματικότητα ένα κινούμενο πολυχρηστικό μηχάνημα με πολλά και άκρως εξειδικευμένα εργαλεία.

Αυτά και άλλα πολλά ενδιαφέροντα έμαθαν την Τρίτη 7 Νοεμβρίου οι μαθητές του Γυμνασίου μας όταν κλιμάκιο της Πυροσβεστικής από το Ροδολίβος με δύο πυροσβέστες και ένα όχημα επισκέφτηκε το σχολείο και μίλησε στους μαθητές εξηγώντας, παράλληλα, τη χρήση των διάφορων εργαλείων που βρίσκονται πάντα σε ετοιμότητα  για κάθε έκτακτο γεγονός που μπορεί να προκύψει.

Οι μαθητές  έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον , καθώς έμαθαν πολλά για το επάγγελμα του πυροσβέστη, τις συνθήκες εργασίας, την επικινδυνότητά του, καθώς και τρόπους προστασίας από φωτιά.

Το χειροκρότημα στο τέλος επιβράβευσε την παρουσίαση αλλά και τη γενικότερη κοινωνική προσφορά των πυροσβεστών.