ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Αγαπητοί επισκέπτες με ιδιαίτερη τιμή και χαρά σας καλωσορίζω στην ανανεωμένη ιστοσελίδα του Γυμνασίου Πρώτης Σερρών. Η παρούσα ιστοσελίδα αποτελεί τον δίαυλο επικοινωνίας του σχολείου μας με την κοινωνία.

Το σχολείο μας είναι το μεγαλύτερο σχολικό συγκρότημα του δήμου Αμφίπολης και εξυπηρετεί μαθητές από την Πρώτη, το Ροδολίβος ,το Δόμιρος, τη Νέα Μπάφρα, την Κορμίστα, την Κρηνίδα, την Αγγίστα, την Ηλιοκώμη και το Μικρό Σούλι. Οι σύγχρονες και ευρύχωρες εγκαταστάσεις, ο εξοπλισμός, ο όμορφος αύλειος χώρος και το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πρώτης που χρησιμοποιείται από το σχολείο σε καθημερινή βάση και βρίσκεται ακριβώς απέναντι, καθιστούν το Γυμνάσιο Πρώτης ένα σύγχρονο εκπαιδευτήριο με άριστες υλικοτεχνικές υποδομές. Το κτήριο στεγάζει οχτώ (8) αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Πληροφορικής, εργαστήριο Φυσικώς επιστημών, εργαστήριο Τεχνολογίας, δύο βιβλιοθήκες, αίθουσα προβολών, αίθουσα εκδηλώσεων. Το σχολείο διαθέτει δύο διαδραστικούς πίνακες. Παραπλεύρως του κτηρίου βρίσκεται και το κλειστό μας γυμναστήριο με πλούσιο αθλητικό υλικό.

Το Γυμνάσιό μας εφαρμόζει και προωθεί όλες τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας όπως τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών-ΤΠΕ (υπολογιστές, διαδραστικοί πίνακες, σύγχρονα λογισμικά και εποπτικά μέσα διδασκαλίας), την ομαδοσυνεργατική και βιωματική μάθηση.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στο άριστα καταρτισμένο και επιμορφωμένο εκπαιδευτικό προσωπικό που με αίσθημα ευθύνης, ζήλο και συνέπεια συμβάλλει τα μέγιστα ώστε να παρέχονται υγιείς συνθήκες μάθησης σε ένα δημοκρατικό και δημιουργικό σχολικό περιβάλλον όπου οι μαθητές μας θα αναπτύξουν στάσεις, αξίες, δεξιότητες αλλά και γνώσεις πολύτιμες για τη μελλοντική τους πορεία.

Για μεγαλύτερη επιτυχία στο έργο μας, το σχολείο μας προσβλέπει στη στενή συνεργασία με όλους τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας. Όλοι μας μπορούμε να διαδραματίσουμε σημαντικό ρόλο σε πολλά επίπεδα: Πειθαρχία, κοσμιότητα, ασφάλεια, παρουσία, συνέπεια, υπευθυνότητα, μάθηση, αξίες, δεξιότητες και γενικά στην ανόρθωση της κουλτούρας μας σε ένα ευρύτερο επίπεδο.

Με τιμή

Θεοχάρης Πουλίδης