28η Οκτωβρίου

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου γιορτάστηκε με τη δέουσα τιμή και τον σεβασμό που της αναλογεί στο Γυμνάσιο Πρώτης. Την Παρασκευή, 27 του μήνα, αρχικά έγινε η παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες, καθώς και των αριστείων και των βραβείων των μαθητών που διακρίθηκαν. Στη συνέχεια, ακολούθησε η καθιερωμένη γιορτή, όπου μαθήτριες και μαθητές διάβασαν το χρονικό των ημερών, απήγγειλαν ποιήματα, παρακολούθησαν βίντεο με ανάλογο περιεχόμενο και συμμετείχαν σε ένα μικρό θεατρικό δρώμενο, δίνοντας όλοι μαζί τον τόνο σ’ αυτή την ιδιαίτερη μέρα για την πατρίδα μας.

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου οι μαθητές εκκλησιάστηκαν, παραβρέθηκαν στην επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο στο κέντρο του χωριού και, τέλος, συμμετείχαν στην παρέλαση με τον κόσμο να χαίρεται και να καμαρώνει τα παιδιά του τόπου.

Ο πανηγυρικός λόγος της ημέρας εκφωνήθηκε από την εκπαιδευτικό Ασημίνα Πουλίδου, η οποία είχε αναλάβει και τη σχολική γιορτή.