ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τετραήμερη εκδρομή της Β΄ και Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Πρώτης στα Τρίκαλα. Οι παιδαγωγικοί στόχοι που είχαν τεθεί στην αρχή επιτεύχθηκαν με τις επισκέψεις σε τόπους ιστορικού ενδιαφέροντος, πολιτιστικής παράδοσης και φυσικού κάλλους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο στο Δίον Πιερίας, το φράγμα Ταυρωπού στη λίμνη Πλαστήρα, ενώ περιηγήθηκαν στο Μουσείο Τσιτσάνη στα Τρίκαλα. Επίσης, ενημερώθηκαν από εκπρόσωπο του Δήμου Τρικκαίων για την ψηφιακή πόλη των Τρικάλων ενώ είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το μαγευτικό τοπίο της Ελάτης και να περπατήσουν στο τοξωτό γεφύρι του Αγίου Βησσαρίωνα. Στο δρόμο της επιστροφής ξεχωριστή ήταν η επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μουσείο Μανιταριών στην Καλαμπάκα. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στη Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα.

Θερμές ευχαριστίες στα σχολεία της Αλιστράτης – Γυμνάσιο και Λύκειο –και στο τουριστικό γραφείο Θωμόγλου Κωνσταντίνος για την αγαστή συνεργασία.