Εκπαιδευτική επίσκεψη

Αγίασμα Αγίου Γεωργίου – Χαγιάτι Λαδιά

Εκπαιδευτική επίσκεψη σε δύο τοπόσημα του χωριού πραγματοποίησε το Γυμνάσιο Πρώτης την Πέμπτη 11 Μαρτίου.Οι μαθητές, χωρισμένοι σε δύο ομάδες, επισκέφτηκαν το αγίασμα του Αγίου Γεωργίου και το Λαογραφικό Μουσείο ‘Χαγιάτι Λαδιά’. Ο ιερέας του χωριού υποδέχτηκε τους μαθητές στον αύλειο χώρο της εκκλησίας και τους ξενάγησε στο ανακαινισμένο αγίασμα του Αγίου Γεωργίου, όπου τους μίλησε για την ιστορία της εύρεσής του τα πρώτα χρόνια του 20ου αιώνα.Στη συνέχεια, οι μαθητές πήγαν στο ‘Χαγιάτι Λαδιά’, όπου παρακολούθησαν το σεμινάριο «Φωτογραφίζοντας με το κινητό» από τον φωτογράφο Σπύρο Μαρκογιάννη. Ήταν μια ξεχωριστή δράση για ένα σύγχρονο θέμα μέσα σε ένα χώρο ιστορικού και λαογραφικού ενδιαφέροντος.Ήταν μια μέρα με ιδιαίτερο εκπαιδευτικό ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε τον πατέρα Αλέξανδρο και τη Βάσια Λαδιά για τη φιλοξενία τους.