ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΡΩΤΗΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

Η μαθήτρια Μαρία Λασκαρίδου του Α2 τμήματος του σχολείου μας διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Έκφρασης και Δημιουργίας «Χαίρε Μικρασία. 100 Χρόνια ξεριζωμού από τα ματωμένα χώματα» που διοργάνωσε το Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο της Ιερά Μητροπόλεως Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς.

Υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας- φιλολόγου του σχολείου, κ. Τσιάγκα Μαργαρίτας η μαθήτρια υπέβαλε στον διαγωνισμό Λογοτεχνίας μαθητών Γυμνασίου- Λυκείου το διήγημα που συνέγραψε με τίτλο «Στάχτες του Γιαλού». Το διήγημα ξεχώρισε η κριτική επιτροπή και του απένειμε τον ειδικό έπαινο στην κατηγορία του.

Θα ακολουθήσει τελετή βράβευσης το Σάββατο 18 Ιουνίου 2022 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Καλαμαριάς.

Ο Διευθυντής κ. Μπιλιουρτζής Ευάγγελος και ο Σύλλογος Διδασκόντων του  Γυμνασίου Πρώτης εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στη μαθήτρια Μαρία Λασκαρίδου.