«Γνωρίζοντας τον κόσμο της σχολικής βιβλιοθήκης»

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πολιτιστικό  πρόγραμμα «Γνωρίζοντας τον κόσμο της σχολικής βιβλιοθήκης». Κύριος σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές να εξοικειωθούν με ένα ζωτικό χώρο του σχολείου, αυτόν της βιβλιοθήκης, και να γνωρίσουν τον κόσμο της μέσα από ποικίλες δράσεις.

Κάθε μήνα στήνονταν θεματικές εκθέσεις βασισμένες στο πλούσιο υλικό της βιβλιοθήκης, στις οποίες είχαν πρόσβαση όλη η εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και  οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.

Παράλληλα, οι μαθητές συνεργάστηκαν αρμονικά και με σεβασμό μεταξύ τους αλλά και με την υπεύθυνη καθηγήτρια προκειμένου να διεκπεραιώσουν διάφορες εργασίες όπως αλφαβητική ταξινόμηση τίτλων, ηλεκτρονική καταγραφή, αρχειοθέτηση τίτλων από δωρεές φυσικών προσώπων, στήσιμο εκθέσεων.

Το πρόγραμμα συντέλεσε στην προώθηση της φιλαναγνωσίας, την εξεύρεση και προώθηση των ενδιαφερόντων και δεξιοτήτων των μαθητών, καθώς και την ανάδειξη της βιβλιοθήκης του Γυμνασίου Πρώτης ως ενός σημαντικού χώρου, όπου η εκπαιδευτική διαδικασία και η καλλιέργεια των μαθητών συντελούνται εκτός των στενών πλαισίων της σχολικής τάξης.

Ασημίνα Πουλίδου, ΠΕ06