Αγωγή Υγείας – Ευαισθητοποίηση και ενημέρωση του μαθητικού πληθυσμού

Πρόληψη ατυχημάτων

Την Τρίτη 16 Μάϊου 2023 στο Αμφιθέατρο του γυμνασίου Πρώτης πραγματοποιήθηκε δράση ενημέρωσης εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας για το σχολικό έτος 2022-2023 στη θεματική ενότητα: «Πρόληψη ατυχημάτων: Πρώτες βοήθειες για Παιδιά»

Ειδικότερα έγινε ενημέρωση και επίδειξη των παρακάτω:

• Πρόληψη και αποφυγή ατυχημάτων στο χώρο του σχολείου. Λιποθυμίες, αιμορραγίες, και άμεση αντιμετώπισή τους.
  • Ενημέρωση για την αποφυγή πνιγμού και πνιγμονής και πρώτες βοήθειες.
  • Πρόγραμμα ενημέρωσης και αντιμετώπισης για ατυχήματα από πτώσεις και δηλητηριάσεις.
  • Παρουσίαση αντιμετώπισης τραυματισμού στο μάτι, ρινορραγίας, δαγκώματος σκύλου, διαστρέμματος-κατάγματος, εγκαύματος, τραύματος προσώπου-κεφαλής, ηλεκτροπληξίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση θέτοντας ερωτήσεις, εκφράζοντας απορίες, λαμβάνοντας μέρος στις βιωματικές δράσεις. Επίσης, αναφέρθηκαν σε προσωπικές τους εμπειρίες κατά τις οποίες χρειάστηκε παροχή πρώτων βοηθειών. Τέλος, όλοι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί επαναπροσδιόρισαν τον τρόπο δράσης τους σε περίπτωση που κάποιος χρειαστεί πρώτες βοήθειες.

Ευχαριστούμε πολύ τους εισηγητές από το Κέντρο Υγείας Ροδολίβους, την Παθολόγο Διευθύντρια του Κέντρου Υγείας κ. Μανωλάκη Χρυσάνθη και τον ιατρό Γενικής Οικογενειακής Ιατρικής, Επιμελητή Α’ κ. Παπαγεωργίου Ηλία!

Και, επειδή θα ήταν καλό να έχει ο καθένας τη δυνατότητα για παροχή απλών πρώτων βοηθειών, ακολουθεί η ηλεκτρονική σελίδα του υπουργείου υγείας: