Εκπαιδευτική ενημέρωση για τα ναρκωτικά και τον εθισμό στο διαδίκτυο

Μια πολύ σημαντική εκπαιδευτική ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πρώτης την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου. Απεσταλμένος της Ασφάλειας Σερρών μίλησε στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου για τις διάφορες ναρκωτικές ουσίες που κυκλοφορούν και την καταστροφική τους επίδραση στη σωματική και πνευματική υγεία των νέων και όχι μόνο.

Στη συνέχεια, ο υπεύθυνος καθηγητής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τον εθισμό στο διαδίκτυο μίλησε στους παρευρισκόμενους  για τους κινδύνους που κρύβει η υπερβολική και αλόγιστη χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Η γνώση του αντικειμένου από τους ομιλητές και ο ενδιαφέρων και παραστατικός τρόπος παρουσίασης προκάλεσαν την αμείωτη προσοχή των μαθητών, οι οποίοι στο τέλος της μέρας έφυγαν σίγουρα προβληματισμένοι και κάπως  σοφότεροι.