Κλασική μουσική στο Γυμνάσιο Πρώτης

Μια πρωτότυπη και ιδιαίτερη εμπειρία βίωσαν οι μαθητές του Γυμνασίου Πρώτης την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου. Σε πραγματικό χρόνο και ταυτόχρονα (live streaming) με πολλά άλλα σχολεία παρακολούθησαν τη συναυλία και παρουσίαση της περίφημης Συμφωνίας αρ. 45 (“Συμφωνία του αποχαιρετισμού”) του Joseph Haydn. Ανάμεσα στα μουσικά μέρη του συμφωνικού αυτού έργου παρεμβάλονταν επεξηγηματικά σχόλια κι ένα διαδραστικό παιχνίδι, γεγονός που συνέβαλε στο να εξοικειωθούν κάπως οι μαθητές με αυτό το είδος της μουσικής.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του νέου εκπαιδευτικού προγράμματος της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης με στόχο τη γνωριμία και επαφή των μαθητών με τη συμφωνική μουσική και τον συνθέτη που έθεσε τις βάσεις για την πορεία της κλασικής μουσικής.