Περιβαλλοντική δράση

Στο σχολείο μας , Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε περιβαλλοντική δράση με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Θεοχάρη Πουλίδη.

Αφού περιηγηθήκαμε στα όμορφα σοκάκια του χωριού, φτάσαμε στον Άγιο Χριστόφορο, ένα εξωκλήσι που βρίσκεται λίγο έξω από το χωριό, σε ένα κατάφυτο μέρος στους πρόποδες του Παγγαίου. Μόλις επιστρέψαμε στο σχολείο, μια ομάδα εθελοντών με την καθοδήγηση του υπεύθυνου καθηγητή φύτεψε δέντρα στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Η περιβαλλοντική αυτή δράση έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να συνειδητοποιήσουν αφενός την αξία της προσφοράς, αφετέρου τη σχέση που μπορούν να αποκτήσουν με τη φύση, δημιουργώντας δεσμούς τόσο με τα δέντρα για τη διατήρηση των οποίων είναι υπεύθυνοι, όσο και με τους συμμαθητές με τους οποίους συνεργάστηκαν για ένα κοινό σκοπό.