NΕΑ ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ

ΝΕΑ ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ

Η Σφαγή στα Άνω και Κάτω Κερδύλια ή Σφαγή των Κερδυλίων, όπως είναι γνωστότερη σήμερα, αποτελεί μια από τις πιο γνωστές ανθρώπινες τραγωδίες κατά την διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα καθώς περισσότεροι από 200 άμαχοι κάτοικοι των Άνω και Κάτω Κερδυλίων Σερρών εκτελέστηκαν από άνδρες του γερμανικής Βέρμαχτ ως αντίποινα για τη δράση ανταρτών στην περιοχή και για την βοήθεια των κατοίκων των εν λόγω χωριών προς τους αντάρτες.

Στις 17  Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στα Νέα Κερδύλλια εκδήλωση μνήμης για την εκτέλεση 250 πατριωτών από γερμανικά στρατεύματα κατοχής και την καταστροφή των Άνω και Κάτω Κερδυλλίων.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση με τιμητικό άγημα 6 μαθητών ( 1 σημαιοφόρος και 5 παραστάτες ) και συνοδό καθηγήτρια την κ. Μπούμπα Σ.

.31ce972f       Kedrylia