ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ / ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ Covid-19

Καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι ενόψει της πανδημίας του Covid-19  δεν επιτρέπονται οι συναθροίσεις και όλοι πρέπει να έχουμε το αίσθημα ευθύνης να προστατεύουμε τον εαυτό μας και τους συνανθρώπους μας, κρίναμε σκόπιμο να σας ενημερώσουμε εγγράφως και να σας επιστήσουμε την ιδιαίτερη προσοχή σας για τα εξής:

Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ οι μαθητές οφείλουν:

• εάν αισθάνονται άρρωστοι να παραμένουν στο σπίτι τους
  • να πλένουν και να απολυμαίνουν τα χέρια τους στο σχολείο πριν το κολατσιό και μετά τη χρήση της τουαλέτας. Έξω από τις τουαλέτες υπάρχει αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.
  • να απολυμαίνουν συχνά τις επιφάνειες των θρανίων και των βιβλίων με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα το οποίο υπάρχει μέσα σε κάθε αίθουσα και στους διαδρόμους
  • να μην ανταλλάσσουν μεταξύ τους στυλό, βιβλία και οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο
  • να μην βάζουν τα χέρια στο πρόσωπο, στα μάτια, στόμα, μύτη
  • να βήχουν ή να φτερνίζονται στον αγκώνα ή σε χαρτομάντηλο ώστε να το πετούν αμέσως
  • να κρατούν απόσταση από τους συμμαθητές τους και να μην συναθροίζονται σε οποιοδήποτε χώρο εντός και εκτός του σχολείου
  • να ενημερώνουν άμεσα τη Διεύθυνση ή οποιονδήποτε εκπαιδευτικό του σχολείου σε περίπτωση αδιαθεσίας
  • να υπακούν στις υποδείξεις των καθηγητών τους.
  • να έχουν μαζί τους χαρτομάντηλα, αντισηπτικό ,ένα μαρκαδόρο για υαλοπίνακα.

Από την πλευρά του σχολείου θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις ενέργειες στις οποίες θα προβούμε ή έχουμε ήδη προβεί:

• παροχή μάσκας σε όποιο μαθητή επιθυμεί να φορά, καθώς η χρήση της δεν είναι υποχρεωτική αλλά λογίζεται ως συμπληρωματικό μέτρο
  • επιδίωξη η σταθερή συνύπαρξη των ίδιων ατόμων στον ίδιο χώρο
  • προσπάθεια για τήρηση της προβλεπόμενης απόστασης μεταξύ των μαθητών στις αίθουσες
  • καθημερινή και συχνή, όσο το δυνατόν, τήρηση όλων των κανόνων υγιεινής σε όλους τους χώρους όπως και επαρκής αερισμός των χώρων του σχολείου
  • καθορισμός χώρου στο προαύλιο για κάθε τάξη κατά τα διαλείμματα προς αποφυγή του συνωστισμού
  • ενημέρωση όλων των μαθητών σύμφωνα με τις υποδείξεις του Υπουργείου Παιδείας από τους καθηγητές τις 2 πρώτες ημέρες και τις 2 πρώτες ώρες επαναλειτουργίας του σχολείου σχετικά με τον Covid-19
  • ανακατάταξη τμημάτων και χωρισμός αυτών σε υποτμήματα σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας
  • ειδικός χώρος για πιθανή αδιαθεσία μαθητή και άμεση ενημέρωση γονέα
  • αποφυγή ομαδικών παιχνιδιών με κοινή χρήση αντικειμένων κατά το μάθημα της Φυσικής Αγωγής
  • απουσίες θα καταχωρίζονται κανονικά. Παρακαλούμε να ενημερώνετε το σχολείο σε περίπτωση απουσίας
  • Υπεύθυνη Δήλωση από γονέα/κηδεμόνα για μη προσέλευση μαθητή στο σχολείο για τους λόγους που προβλέπονται από το ΥΠΑΙΘ, δηλαδή στην υπεύθυνη δήλωση θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει: «το τε?κνο μου ανη?κει σε ομα?δα αυξημε?νου κινδυ?νου για νο?σηση απο? COVID-19» η? «ε?χω α?τομο στο οικογενειακο? μου περιβα?λλον που ανη?κει σε ομα?δα αυξημε?νου κινδυ?νου για νο?σηση απο? COVID-19 η? η?δη νοσει?». Οι απουσίες αυτές καταχωρίζονται αλλά δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησης του μαθητή.
  • δεν επιτρέπονται επισκέψεις στο χώρο της τάξης ή του σχολείου

Παρακαλούμε καθημερινά να προμηθεύετε το παιδί σας με κάτι φαγώσιμο για κολατσιό και μπουκάλι νερό καθώς το κυλικείο λόγω της πανδημίας θα παραμείνει κλειστό.

Πρέπει σε όλους μας να γίνει συνείδηση η μεταξύ μας απόσταση και η υγιεινή των χεριών.

Υλικό, καθώς και επιπλέον πολυμεσικό υλικό θα είναι αναρτημένο στο διαδίκτυο και συγκεκριμένα στο site του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων καθώς και στις ιστοσελίδες των Περιφερειακών Διευθύνσεων, Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και των σχολικών μονάδων.

Για περισσότερες πληροφορίες, υποστήριξη ή παρέμβαση μπορείτε να απευθυνθείτε στην ειδική ομάδα επιστημόνων του ΕΟΔΥ :

Για ιατρική υποστήριξη και παρέμβαση: 210 5212054, 210 5212056, 2105212058

Για ψυχολογική υποστήριξη και παρέμβαση: 215 215 6060